Cengiz Özer Kimdir ?

 

1939 yılında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdum. İlköğretimimi İsmet İnönü İlkokulu’nda, Orta öğretimimi Ali Şefik Ortaokulu’nda tamamladım. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul'a yerleştim. Üniversite sınavlarına girerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’ne kaydoldum. Eğitimime devam ederken fotoğrafçılık yapmaya başladım. Daha sonra “Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi” ve “Havacılık Müzesi”nin, fotoğrafla dekorasyonunu yaptım.


1976 Yılında İzmir’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde “Özel Fotoğraf ve El Sanatları Meslek Kursları”nı açarak eğitim kadrosuna katıldım. Çıraklık ve Kalfalık Kanunu’nun çıkması ve fotoğrafçılık mesleğinin bu kapsam içine alınması ile İzmir Fotoğrafçılar Odası tarafından Eğitim Müdürlüğü görevi verildi. Üretime dönük eğitim planlaması içinde çeşitli aktivitelerde bulunmak üzere Hürriyet Gazetesi Kadın Kulübü, İzmir Karşıyaka Belediyesi, İzmir Büyük Şehir Belediyesi ve Yeni Asır Gazetesi işbirliği ile ücretsiz meslek edindirme kursları düzenledik. Çeşitli alışveriş merkezi yöneticilerinin tahsis ettiği salonlarda, fotoğraf sergileri ve ücretsiz kurslar düzenledik. Çeşitli konularda ders notları hazırladım ve kursiyerlerin hizmetine sundum.

Dünden Bugüne Biz

1968 yılında, İzmir Talebe Federasyonu’na fotoğraf eğitmeni olarak geldim. Burada uzun seneler ders verdim ve Alsancak’ta bir fotoğrafhane devraldım. Hiçbir zaman birbirimizden ayrılmadığımız iki kurs öğrencim ile fotoğraf kursu açmaya karar verdik. 1976 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı “Fotoğraf ve El Sanatları Meslek Kursu”nu faal hale getirdik. Daha sonra ortaklığımız, çeşitli nedenlerden dolayı yürümedi. 1979 yılında, Kursu kendim devralarak, tek başıma yürütmeye çalıştım. Önce Mithatpaşa’da faaliyete başladım. Daha sonra ise Alsancak ve Göztepe’de çalışmalarıma devam ettim. Üretime dönük eğitim çalışmaları yaptığımızdan dolayı, kursiyerlerimizle birlikte önce Paşabahçe’ye, hediyelik aksesuarların içine çiçek ürettik. Ardından ihracatçı bir firmayla anlaşarak, tığ yelek üretimi yapıp kursiyerlerin para kazanmalarını sağladık. Geniş kitlelere ulaşabilmek için, Hürriyet Gazetesi’yle bir anlaşma yaparak, beş yıldan fazla bir süre boyunca, Gazete’nin tahsis ettiği yerlerde, on bir ayrı branşta kurslar düzenledik.  Hürriyet Gazetesi’yle çalışmalarımız bitince, tüm Türkiye’yi, Deka Hobi Boyaları ile birlikte, Bakanlığın organizasyonuyla dolaşarak seminerler düzenledik. Daha sonra, kendi eski metotlarımıza geri döndük. Son dört yıl içinde Makine- İnşaat Mühendisleri Odası, Tabipler Odası, Aile Hekimleri Derneği ve diğer Odalarla anlaşarak kurslarımıza devam ediyoruz.

1976 yılında Milli eğitim bakanlığının izni ile açılan kursun açılış ruhsatı.

Cengiz ÖZER’in, öğrencileriyle ortak olarak açtığı “Fotoğraf ve Elsanatları Meslek Kursu”ndan, açılış günü çekilen fotoğraflar.

Kursumuzu ilk teftiş eden müfettişimiz ve ilk sertifika  töreninde konuşan değerli büyüğümüz.

Fotoğraf  bölümü ilk mezunlarımız.

Sertifika töreninde fotoğraf kursiyerleri ve usta öğreticilerin toplu fotoğrafları.

İlk mezun olan usta öğreticiler.

Adres: Cumhuriyet Bulvarı No: 242 Kat : 1, Daire : 2 Alsancak / İZMİR
Tel: 0 232 463 05 44 - Fax: 0 232 421 65 27 eposta:bilgi@ozersanat.net