ANALOG FOTOĞRAF VE KARANLIK ODA

Işıksız Ortamda Fotoğraf Çekebilir Misiniz?

Analog fotoğraf çekimi, çeşitli yorumlarla ifade edilir. Bazı kişiler, pahalı makinalarin güzel fotoğraf çektiğini ifade ederken, bazıları da fotoğrafçının güzel fotoğraf çektiğine inanır.

Amerika’da fotoğraf eğitimi almış, meşhur bir Amerikan dergisinin iki foto muhabirinden biri diğeriyle “hiç ışığın olmadığı bir yerde fotoğraf çekilir mi? çekilemez mi?” diye iddiaya girer. Yapılan çalışmada iddia eden foto muhabiri, normal kalitede bir fotoğraf makinesi ve 100 asa film kullanarak, söz konusu ortamda fotoğrafı çekmeyi başarır. İşte fotoğrafçı budur. Her şartta ve ortamda fotoğraf çekebilecek bilgi ve birikime sahip kişi gerçek fotoğrafçıdır. Sizlere, fotoğraf ile ilgili  birikim ve bilgimizi aktarmak için bu kursu açtık. 1960 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika veren fotoğraf kursumuzda, çok değişik tekniklerde sizleri yetiştirmek istemekteyiz. Sanatsal fotoğraf çekimi ile gravür, kolaj, grafik ve bunun gibi birçok değişik sanat dallarında da fotoğraftan nasıl yararlanacağınızı öğretmeyi amaçlamaktayız.


cen1

Karanlık Oda Programı

Kursumuzda

  • Karanlık oda aksesuarlarının tanımı.
  • Fotoğraf film banyoları (değişik hassaslıktaki filmlere göre).
  • Kart banyolarının hazırlanması.
  • Fotoğraf baskısı ve değişik tekniklerin uygulanması.
  • Agrandizörden fotoğraf çekimi.
  • Fotoğraf kartından fotoğraf kartına baskı.
  • Negatif çekimin pozitife çevrilmesi.
  • Siyah beyaz fotoğrafların renklendirilme teknikleri.

gibi daha birçok sanatsal karanlık oda ve fotoğraf tekniklerini öğreneceksiniz.

 

 

 

cen2

1_2

Fotoğraftan fotoğraf kopya teknikleri.

1_1

Siyah-Beyaz Fotoğrafın Sepia Yapılışı.

2_1

Grafik fotoğraf çalışmaları.

3_1

Tramlama tekniği.(Klorakla ağartma)

3_2

Siyah-beyaz fotoğrafın analinle boyanma örneği.

3_3

Değişik boyutlardaki fotoğrafların eşit boyuta getirilerek karakalem çalışmasına hazırlanması.

Kursumuzda Açılan Analog Fotoğraf ve Karanlık Oda Kursları

Kursumuzda

  • Lisans ve lisansüstü fotoğraf bölümlerine hazırlık kursları.
  • Amatörlere güzel fotoğraf çekme kursları.

açılmaktadır.

cen3

cengiz


Cengiz ÖZER

Eğitim Müdürü

1939 yılında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversite sinde eğitimine devam ederken fotoğrafçılık yapmaya başladı. Daha sonra “Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi” ve “Havacılık Müzesi”nin, fotoğrafla dekorasyonunu yaptı.
1976 Yılında İzmir’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde “Özel Fotoğraf ve El Sanatları Meslek Kursları”nı açarak eğitim kadrosuna katıldı. Çıraklık ve Kalfalık Kanunu’nun çıkması ve fotoğrafçılık mesleğinin bu kapsam içine alınması ile İzmir Fotoğrafçılar Odası tarafından Eğitim Müdürlüğü görevi verildi. Üretime dönük eğitim planlaması içinde çeşitli aktivitelerde bulunmak üzere Hürriyet Gazetesi Kadın Kulübü, İzmir Karşıyaka Belediyesi, İzmir Büyük Şehir Belediyesi ve Yeni Asır Gazetesi işbirliği ile ücretsiz meslek edindirme kursları düzenledi. Çeşitli alışveriş merkezi yöneticilerinin tahsis ettiği salonlarda, fotoğraf sergileri ve ücretsiz kurslar düzenledi. Çeşitli konularda ders notları hazırladı ve kursiyerlerin hizmetine sundu.

cengiz@cengizozgunozer.com

Cengiz ÖZER’in 50 yıllık birikim ve tekniklerinden yararlanmak ister misiniz?

İletişim için tıklayınız