HAKKIMIZDA

cengiz

Cengiz ÖZER İlk Eğitim Müdürümüz

1939 & 2016

1939 yılında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdu.

İzmir Özel Türk Kolejinde lise eğitimi alırken okulun fotoğrafçılığını yaptı ve Defne dalı isimli aylık dergiyi çıkardı.

İstanbul Üniversitesinde okurken fotoğraf hocası Cemal Işın Bey’e asistanlık yaptı. Bu arada Gazetecilik stajını yaparken Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

Dünya Gençlik Teşkilatının Belçika’da açtığı renkli fotoğraf, sinema ve röntgen uygulamalı seminerlerine katıldı.

Belçika’dan döndükten sonra Gençlik Teşkilatının Foto Film Merkezinde Müdürlük yaptı. Ayrıca Etiler ve Beyazıt’ta fotoğrafhane açtı.Bu arada Gazetecilik stajını yaparken Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

Foto Film Merkezi Müdürü olarak İstanbul ve İzmir’de Gençlik Teşkilatları bünyesinde fotoğraf kursları açtı. Aynı zaman içinde Dışişleri Bakanlığı bünyesinde fotoğraf sergilerine katıldı. Bu tarihte Türkiye’de fotogravür yapan sanatkâr olmadığı için Sümerbank vitrinlerine, Akbank, Halk Bank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Pamuk Bank ve İran şahının banyosunun duvarlarını büyük boylarda gravür yaparak bu sanat üzerinde çalıştı. Fotogravürlerden bardakaltı, Amerikan servisi 30*40 panolar yapıp turist mağazalarında satışını sağladı. Haşet Kitabevinin Hilton ve Beyoğlu’ndaki şubelerinin vitrin dekorasyonunu yaparken imal ettiği gravürlerin Haşet bünyesindeki tüm mağazalarında satışını sağladı.

İzmir’e döndüğünde tabiat tarihi ve hava müzesinin fotoğraf dekorasyonunu yaptı. İzmir’de kurduğu stüdyo Türkiye’nin en büyüklerinden biriydi. Yeşil Çam filmlerinin bir kısmının banyosu bu stüdyoda gerçekleştirildi.Bunun dışında fotoğraf, fotogravür ve fuarlara makro fotoğraf çalışması yaptı.

Cem Karaca, Barış Manço ve birçok sanatçının fotoğrafçılığını yaptı.

1976 yılında da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Türkiye’nin ilk fotoğraf kursunu açtı. Bu kursta amatör fotoğrafçı, fotoğraf eğitmeni, mesleki çırak ve kalfa yetiştirme proğramları uyguladı. Bakanlıkça onaylı sertifika verdi.

3308 kanununun Türkiye’de uygulanmasıyla İzmir Fotoğrafçılar Odası Eğitim Müdürlüğüne getirildi. Müdürlüğü sırasında Hürriyet ve Yeni Asır gazeteleriyle ve Bornova, Karşıyaka, İzmir Büyükşehir Belediyeleriyle yaygın eğitime katkıda bulundu.Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişik firmalarla yaptığı protokol gereği Türkiye’de 40’In üzerinde şehirde öğretmenlere seminer verdi.

Kariyeri boyunca birçok fotoğraf sergisi düzenlemiş ve küratörlük yapmıştır. Ayrıca birçok fotoğraf yarışmasında jürilikleri mevcuttur.

Bugün de oğlu Özgün Özer yeni teknoloji ve ileri fotoğraf bilgisiyle babasının yerini almış büyük bir sevecenlik içinde kursları yönetmektedir.

ozgun

Özgün Özer Eğitim Müdürümüz ve Fotoğraf Öğretmenimiz

1984 İzmir doğumludur. 1976’da kurulan Türkiye’nin ilk özel fotoğraf eğitim kurumunun kurucusu Cengiz Özer’in ikinci oğludur. 1996 yılında Cengiz Özer Fotoğraf Eğitim Merkezinde resmi olarak fotoğraf eğitimine başladı. Fotoğraf eğitimini tamamlamasının ardından, babasının izinden giderek 2005 yılında Fotoğraf Öğretmenliğine başladı. Eğitmenliği boyunca kendini geliştirmeye devam eden Özer sırası ile, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Yüksek Lisans, New York Institute Of Photography Complete Professional Photography Course, Anadolu üniversitesi Felsefe Bölümündeki lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji doktora çalışmalarına devam etmektedir. Bu noktada fotoğraflar olan ilgisi iki açıdan ilerlemektedir.

Bir yandan 2005’ten bu yana, Uzman Gönüllü Fotoğraf Eğitmeni olarak İzmir Fotoğrafçılar Odasında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte 4000’in üzerinde öğrenciye ulaşmış, 40’ın üzerinde karma sergiye küratörlük etmiştir. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında ve sergiler jürilik yapmıştır. Fotoğrafçılık mesleğine ve sanatına, onlarca insan kazandırmıştır. Birçok firmaya ve sanatçıya fotoğraf danışmanlığı yapmıştır.

Diğer yanda ise Üniversitedeki çalışmaları kapsamında bilimsel görüntülemeli yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu konuda 20’nin üzerinde ulusal-uluslararası düzeyde bildiri ve bilimsel indekse girmiş makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Kızılötesi görüntüleme konusunda çalışma ekibi ile geliştirdiği özel bir yöntem bulunmaktır.

Günümüzde aynı anda hem sanatsal hem de bilimsel fotoğrafla profesyonel olarak ilgilenen dünya üzerindeki sayılı uzmanlardır. Bu nedenle Türk öğrencilerinin yanı sıra; Brezilya, Fransa, Amerika Birileşik Mil. ve Fas gibi ülkelerden online öğrencileri bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesinde Burslu Araştırmacı ve İzmir Fotoğrafçılar Odası Cengiz ÖZER Eğitim Merkezinde Gönüllü Uzman Eğitimci olarak görevlerini sürdürmektedir.